12 Haziran 2016 Pazar

Androgen - Androjen, 2004

Artist Name: Şinasi Güneş
Title: Androgen
Time: 02:40
Media: Video-Art
Format: DVD Pal
Music: Chico Buargue&Maria Bethania
Year: 2004

This study is made up about the men and women roles becoming slop genders.

The study consists of two different plans.At the back screen there is the match between two women boxers.At the front screen there is a bumpkin looking man sending kisses.

Here the women, while doing boxing, which is considered to be a Men’s sport, are becoming mascular, on the other hand the bumpkin looking man is becoming a feminine during sending elegant soft kisses.There happens a ironic condition and the individuals become two sexes.

There is a very emotional, exotic music is used. Here, the music is used as a conjunction.
These sounds softens the box sport which is violent, and also it becomes a factor for the man sending kisses figure to be a reotic and romantic appearance. The bumpkin looking man becomes a soft impressive man.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sanatçı İsmi: Şinasi Güneş
Yapıt İsmi: Androjen
Süre : 02:40
Türü: Video-Art
Format: Dvd Pal
Müzik: Chico Buargue&Maria Bethania

     Bu çalışma, kadın ve erkek rollerinin ters yüz edilmesi üzerine kurgulanmıştır.
Çalışma iki ayrı plandan oluşmaktadır.Arka planda iki kadın boksörün maçı.Ön plan ise maço görünüşlü  bir erkeğin öpücükler göndermesinden oluşmakta..
    Burada kadınlar,  erkeklerin yaptığı bir  spor olarak değerlendirilen boks sporunu yapmakla erkekleşmekte, ön plandaki maço görünüşlü erkek ise gayet çok yumuşak zarif öpücükler göndererek kadınlaşmaktadır.İronik bir durum oluşmakta,bireyler aynı zamanda iki cinsiyetli hale dönüşmektedir.
   Çok duygusal, egzotik bir müzik kullanılmıştır.Müzik burada bağlaç olarak vardır.Bu tınılar sert bir spor olan boks eylemini yumuşatmakta, öpücükler gönderen erkek figürününde erotik ve romantik bir görünüme sahip olmasına etken olmaktadır.Maço görünüşlü erkek çok soft etkileyici bir görünüme dönüşmektedir.
    Öndeki figür ile arka bölümdeki  iki figür teknik olarak birbiri ile çakıştırılmıştır. Karekterler gibi bedenlerde birbirlerine girmektedirler, özdeşleşmektedirler.Arka planda
8mm. lik bir amatör film kullanılmıştır.Canlı kayıt esnasında bu film arka planda oynatılmıştır.8 mm.lik bir filmin kullanımı verilmesi istenilen duygusal lirizmin oluşmasını sağlamıştır.
   Öpücükler izleyiciye gönderilmektedir.Gözetleyen ile gözetlenen yer değiştirmektedir.Ekrandaki izleyici seyirci halini almaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder