21 Haziran 2016 Salı

The New Anatolia - Yeni Anadolu, 2015


Artist Name: Şinasi Güneş
Title:
The New Anatolia
Time:
03:27
Media:
Video-Art
Format:
DVD Pal
Year:
2015


This work is a continuation of the Anatolia video and also was taken with a mobile phone. “New" fact which is accompanied by the "Anatolia" is now not only studied through the female figure also on identity and gender. Women's social roles are determined by culture and it reveals political influence in the New Anatolia. Veiling fact in the political process is now represents a sexless figure which stuck between breathing and choking.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sanatçı İsmi: Şinasi Güneş
Yapıt İsmi: Yeni Anadolu
Süre : 03:27
Türü: Video-Art
Format: DVD Pal
Yıl: 2015

Bu çalışma Anadolu videosunun devamı niteliğindedir ve aynı zamanda cep telefonu ile çekilmiştir. “Yeni” olgusunun eşlik ettiği “Anadolu” artık yalnızca kadın figürü üzerinden değil aynı zamanda kimlik ve cinsiyet üzerinden de irdelenmektedir. Kadının toplumsal rolleri kültür tarafından belirlenirken yeni Anadolu da da politik etkide göze çarpar. Örtünme olgusu politik süreçte artık boğulma ile nefes alma arasında sıkışmış cinsiyetsiz figürü temsil eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder